» Sık Sorulan Sorular » Numune Hazırlanmasının Malzeme Testinde Önemi Nedir?

NUMUNE HAZIRLANMASININ MALZEME TESTİNDE ÖNEMİ NEDİR?

Mekanik özelliklerin saptanması için yapılan testlerde, malzeme hakkında doğru sonuçların alınabilmesi için en önemli noktalardan biri numune hazırlanmasıdır. Numune üzerindeki herhangi bir çapak dahi numunenin test esnasında buradan kopmasına neden olarak test sonuçlarının yanlış değerlendirilmesine sebep olabilir. Kalıplarda hazırlanan numunelerin çıkartılması esnasında dahi malzeme üzerinde deformasyona yol açılarak numuneye etkide bulunulabilir. Bu sebeple numune hazırlanışı sırasında, hassas numune kesme presleri kullanılması ölçümün en sağlıklı şekilde yapılabilmesine olanak sağlar.

Metal malzemelerde, hazırlanmış numunelerde kesimden sonra zımparalama da son derece önemlidir. Aşağıdaki fotoğraflarda görülebileceği gibi kesilen numune üzerinde gözle görülemeyecek çapaklar bulunmaktadır. Bunun yanında mikron mertebesinde bir katmanda da olsa numunenin kesilen yüzeyinde deformasyona bağlı olarak sertleşme meydana gelecektir. Doğru bir numune hazırlanarak bu detayların test sonuçları üzerindeki etkisinin ortadan kaldırılabilmesi için Zwick/Roell numune kesme presleri ve numune zımparalama makinaları kullanmaktadır.

                                         

  1)Zımparalama öncesi numune yüzeyi            2)Zımparalama sonrası numune yüzeyi              3)Presle kesilmiş numune yüzeyinde sertlik taraması

Numune hazırlama cihazları hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız