» Haberler » Tasarım Ödüllü Darbe cihazı

Materilica

HIT5.5P

Zwick HIT5.5P Yeni Darbe cihazı ile Materilica Tasarım Ödülünü Kazandı

Zwick firması, devrim yaratan yeni HIT5.5P modeli darbe test cihazı ile 2006 yılının malzeme tasarım ödülüne (Materilica Desisgn Award) layık görülmüştür. Bu ödül Munih Expo fuarı tarafından 10-12 Ekim 2006 da düzenlenen dördüncü Materilica, Uluslararası malzeme, yüzey teknolojileri ve ürün mühendisliği fuarında verilmiştir. Malzeme tasarım ödülü, tasarım amaçlı uygulama malzemelerine ve teknik yenilik ile tasarım kalitesindeki mükemmel uyumluluk kriterlerine göre verilmektedir.

Zwick tarafından geliştirilen çift karbon mil sistemi geniş aralıkta test işlemlerini karşılamaktadır. Çift karbon mil sistemi, darbe çekicinin numuneye çarpması sırasında oluşan iç titreşimin % 50 seviyesinde düşmesi sağlanmıştır. Ayrıca bu tasarım, salınım sırasında oluşan kinetic enerjinin tamamının, çarpma sırasında numuneye iletilmesini garanti etmektedir. Bu eşsiz tasarım ve sağladığı teknik avantajlardan dolayı, bağımsız Materilica özel jürisi Zwick’i bu ödüle layık görmüştür.

Zwick Roell Grup CEO su Dr. Jan Stefan Roell, ödül töreninde şu açıklamayı yaptı ;

“Malzeme tasarım ödülünü almaktan dolayı onurlu ve çok memnunuz. Darbe cihazının geliştirilmesi sırasındaki hedefimiz, dünyanın en gelişmiş 5.5 Joul kapasiteli darbe test cihazını yaratmak ve günümüzün geleneksel üretim sınırlarını değiştirmekti. HIT5.5P’ nin bu temel başarısının üzerine, bu tasarımın kapasitesini önümüzdeki yıl 50 Joul’ e çıkaracağız.”

HIT5.5 yeni çekiç sistemine ilave olarak, plastik malzemelerde darbe testi yapan müşterilerimize başka eşşiz avantajlar da sunmaktadır.

Makinanın gövdesi, titreşim engelleyen özel bir döküm malzemeden yapılmıştır. Makineye üç noktadan bağlı olan, sağlam gövdenin zemine tam olarak düzgün bir şekilde oturmasını sağlayan, ayarlanabilen ve kilitlenebilen ayaklara sahiptir.

ASTM ve ISO standartlarının gerekliliklerini karşılamak üzere, malzemeye göre darbe çekicinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla operatörlerin çekiç değişimi sırasında yaşadığı bağlantı elemanları ve zaman kayıplarını azaltan ve daha güvenilir olan bir systemi geliştirilmiştir.

Çekiç değişimi sırasında hata olasılığını düşürmek amacıyla HIT5.5P de entegre bir çekiç tanıma sistemi vardır. Bu sayede, test yöntemi ile doğru çekiç seçimi arasındaki hatalar ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca, farklı çekiçler kullanıldığında , izlenebilirlik, güvenilirlik ve test sonuçlarının kesin doğrulukta raporlanması garanti altına alınmıştır.

Izod numune tutucusunun sıkma kuvveti test sonuçlarını direk olarak etkileyen önemli bir faktördür. Bu amaçla Zwick iki farklı yöntem geliştirmiştir. Birincisi, hassas bir şekilde sıkma sağlayan ve sürtünmesiz olarak sıkma güçünü istenilen oranda direkt malzeme üzerine ileten manuel bir mengenedir. İkincisi ise, sıkma basıncını sürekli sabit tutabilen havalı bir mengenedir.

Bu mengenelerin her ikiside numunenin tam olarak ortadan ve doğru yükseklikte bağlanmasını garanti eden merkezleme sistemine sahiptirler. Standartlar destek ve sıkma aparatlarının ölçüleri konusunda oldukca yüksek hassasiyet gerektirmektedir. Zwick bu tip parçaların üretimini firması bünyesinde bulunan yüksek hassasiyetli CNC cihazları ile yapmaktadır.

Diğer tüm Zwick ürünlerinde olduğu gibi HIT5.5P TestXpert II test programı ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede test sonuçları otomatik olarak tespit edilmekte, istatistik hesaplamaları, grafik ve tablo çizimleri yapılabilmekte ve test sonuçları farklı programlara aktarılabilmektedir.

Özet olarak HIT5.5P yenilikçi ve emsalsiz tasarımı ile üretim ortamlarında, araştırma ve geliştirme amaçlı kullanımlarda yüksek beklentilere rahatlıkla cevap verebilecek bir yapıya sahiptir.

Bu test cihazı 5.5 Joule kapasiteye kadar, ISO 179-1, ISO 180, ISO 8256, ASTM D 256, ASTM D 6110, ASTM D 1822 VE DIN 53435 standartlarının tamamını karşılayabilmektedir.

Print