» Haberler » Video Ekstensometre VideoXtens

Malzeme testlerinde uzama ölçümü için daha yakın görüş sağlayan yeni Zwick video ekstensometresi VideoXtens 

 Zwick malzeme test uygulamalarında temaslı ölçme yönteminin pratik ve uygun olmadığı durumlarda kullanılmak üzere yeni geliştirdiği VideoXtens video ekstensometresini kullanıcıların hizmetine sundu. Travers hareketini ölçme sistemleriden daha iyi bir eş zamanlı boyutsal ölçüm sağlamakla birlikte, özellikle metal malzemelerin ISO10113 ve ISO 10275 standartlarına gore r ve n değerlerinin ölçümü ile temaslı ekstensomtrelere hasar verecek tipteki ( emniyet kemeri gibi ) malzemelerde çok iyi sonuçlar vermektedir.

Akma dayanımı, akma noktası uzaması, r değeri, ve kopma uzama sı gibi uzamaya bağlı tüm test sonuçlarının otomatik olarak hesaplanmasını sağlar. Malzeme kesitindeki değişimi ölçmek için kullanılan gelişmiş kesit tanımlama teknolojisi sayesinde operatörü ikinci bir markalama zahmetinden kurtarır ve zaman kaybından korur.

Video ekstensomtre makinenin gövdesine hareketli bir mekanizma ile sabitlenir Bu mekanizma sayesinde test cihazına ve test yönü eksenine gore tam olarak ayarlanabilir. Çift alanlı test cihazları için çok amaçlı ekstensometre bağlama sistemi her iki alanada basitçe yerleştirilir. Çok yönlü ışıklandırma sistemi sayesinde her bir test için en uygun pozisyona rahatlıkla yerleştirilir.

Test cihazları ile birlikte ekstensometre kullanmak oldukça basit ve kolaydır. Opertör ilk ayarlamaları bitirdikten sonra sadece numune üzerine iki adet marka yerleştirir. Ekstensometre bu markalar arasındaki mesafeyi okuyarak ölçme boyu L0 olarak kabul eder ve markalar arası mesafenin değişimi ile uzama değerini okur.

Zwick’in tescilli yazılımı olan TestXpert, tek bir bilgisayar ile boyutsal uzama değerini, traversin hareketini ve kuvvet değerlerini, eş zamanlı olarak control eder ve işler. Bir ısı kabini içersinde test yapılırken, ekstensometre ortam sıcaklığında kalarak bir cam pencere arkasından numune markalarını takip edebilir. Bu sayede numuneye temas gerekliliğini ortadan kaldırarak daha kesin ve güvenilir test sonuçları için işlemi kolaylaştırmış olur.

Zwick videoXtens farklı malzemeler için dört ayrı görüntüleme yöntemine sahiptir. 50 mm lik ölçme boyunda 0.25µm (0.01in ) çözünürlülükle ISO 9513, B2 ve ASTM E83 standartlarına gore 1. sınıftır. İlave bir yazılım sayesinde test ile eş zamanlı olarak kayıt yapmak ve bu kaydı eğitim ve gösteri amaçlı döküman olarak saklamak mümkündür.
Print