» Haberler » Türk Demir - Çelik Sektöründe Zwick İmzası

Türkiye’de gün geçtikçe yükselen demir çelik sektörü, artan ihtiyaçları için yaptığı yatırımlarında güvenilir bulduğu markalarla çalışmaya özen göstermektedir. Bu bağlamda 2009 yılının sonunda sektörün önce üç büyük demir çelik kuruluşu, üniversal test cihazı ihtiyaçları için Zwick’in yüksek kapasiteli elektromekanik cihazlarını sipariş etti.  

          

Neden Yüksek Kapasiteli Elektromekanik Cihazlar?

Sektörünün önemli kuruluşlarının bilindik yüksek kapasiteli servohidrolik cihazlar yerine elektromekanik cihazları tercih etmesinde elektromekanik cihazların sahip olduğu pek çok avantaj etkili olmuştur. Elektromekanik cihazların servohidrolik cihazlara göre olan avantajlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Zwick’i tercih etti?

                    

Rus demir çelik devi MMK ve Atakaş Holding ortaklığı olan MMK Atakaş firması İskenderun'da 1.4 milyar dolar bütçe ayırdığı 2500 kişiye istihdam sağlayacak yatırımı için laboratuarına proje kapsamında;

·         1 adet 10 ton kapasiteli çift test alanlı Z100 üniversal test cihazı

·         1 adet 25 ton kapasiteli çift test alanlı Z250 üniversal test cihazı

·         1 adet 450 joule kapasiteli RKP 450 darbe test cihazı,

·         1 adet BUP 200 metal malzemelerin süneklik ölçümlerinde kullanılan Erichsen test cihazının

siparişini verdi. Cihazların kurulumu başarı ile gerçekleştirildi.

         

Bir başka sipariş ise Diler Holding bünyesinde Gebze Dilovası’nda faaliyet gösteren Diler Demir Çelik firmasından geldi. 160 ton kapasiteli Z1600E elektromekanik çekme cihazının konfigürasyonunda, çift taraflı paralel sıkmalı hidrolik çenelere ve test başladığında numune üzerine otomatik kapanan test bitiminde açılan otomatik makro ekstensometre bulunmaktadır. Cihaz yassı numunelerde 80 mm'ye, yuvarlak numunelerde 60 mm çapa kadar test yapabilmektedir.

 

Son olarak 1945 yılından bu yana Türk demir çelik sektörünün içerisinde yer alan ve nervürlü inşaat demiri, kütük demir imalatı yapan Çolakoğlu Metalurji firması, Dilovası'ndaki sıcak haddelenmiş yassı çelik üretimi yapacağı yeni yatırımı için Zwick'i tercih etti. Sipariş;

·         60 tonluk Zwick Z600E elektromekanik çekme cihazı

·         450 Joule kapasiteli Zwick RKP 450 darbe test cihazını kapsamaktadır.